Pasení

Co to je?

Vycvičení psi dovedou pomáhat při pasení a přehánění nejen ovcí, ale i mladého dobytka, krav, poníků, hus, kachen, a po speciálním výcviku i prasat. Manipulace se zvířaty je obtížná a časově náročná práce. Vycvičený pes však může tuto činnost spolehlivě vykonávat. Stačí nepatrný povel a pes přeskočí ohradník, v několika málo okamžicích oběhne stádo a šikovně ho zažene z pastviny zpět do stáje. Speciálně vycvičení psi pomáhají oddělit zvířata od stáda, například nemocná od těch zdravých. Vycvičit psa ale není lehké.

Pro koho se hodí?

Nejčastěji používaným a nejvšestrannějším plemenem na pasení je bezpochyby border collie, pást ale mohou i kolie, šeltie, corgi nebo i německý ovčák, na soutěžích zvlášť závodí bordery a zvlášť ostatní. Zájem a vlohy k pasení je ale třeba u štěňat probouzet a podporovat, ne každé štěně ovčáckého plemene může být dobrým ovčáckým psem.

Co k tomu budu potřebovat?

Na tuhle činnost potřebujete krom psa s těmi správnými vlohami také ovce, nejlépe stádečko nebo alespoň vhodnou drůbež, třeba kachny běžce. Ovce jsou ale ideální. Pokud nemáte možnost si ovečky pořídit samy, existuje několik farem, které výcvik s ovcemi nabízejí, probíhají i různé semináře. Výcvik začíná kolem roku věku, do té doby lze ale štěně vhodnými cvičeními připravovat.

Těšíme se na vás
Markéta Bílková 687 03 Huštěnovice 67 Česká republika
© 2024 Vytvořil  thatJanca